Parepropustnost hiše
Parepropustnost hiše je zelo pomemben dejavnik, a se o tem relativno malo govori in piše. Na prepustnost fasade za vlago vpliva kar večje število dejavnikov. Ti vplivi pa so lahko pozitivni ali pa negativni, odvisno od kombinacij materialov, debelin, …
V primeru dihanja oz. parepropustnosti hiše pravilo “več je več” zagotovo ne velja. Tu gre vedno za nek kompromis. Bedelejša izolacija dopuša manj propustnosti in obratno. Manj izolacije pomeni više stroške ogrevanja,…
Pri vlagi pa je še najbolj pomembna ena stvar. Vlaga se giblje od toplega proti hladnem oz. strmi k izenačenju. Po domače povedano, če je zunaj visoka vlažnost bomo v prostoru, v hiši sicer lahko doseglji nekoliko nižjo, a zagotovo sorazmerno višjo stopnjo v pirmerjavi s tem, da je zunaj važnost nizka.
Pri izolaciji in parepropustnisti hiše je torej pomembna kombinacija, prav tako pa materiali.
Zadnje čase se na tržišču ekološko osveščenih držav vse bolj uveljavljajo izolacijski gradbeni materiali, ki temeljijo na parepropustnosti. Če so zunanje površine stanovanja prepustne za paro, izparina z difuzijo prehaja prek zidov na
plano. Dovolj je ena sama plast, ki zapira pot izparini, pa le-ta ostaja v prostoru ali, kar je še huje, v izolaciji in zidu.
Zato je najbolje izbrati parepropusten stiropor kot je Silber reflex plošča ali Webrova kremšnita.Stiropor je difuzijsko odprt in primeren za sanacijeobjektov,montažne hiše,hiše iz siporeksa…